„Србији је потребна хитна промена просветне агенде и повратак провереним традиционалним вредностима у систему образовања“, поручила је народни посланик Српске странке Заветници, Драгана Миљанић, на конференцији за медије у Народној скупштини.
Она је, коментаришући оставку министра просвете Бранка Ружића, рекла да грађане Србије интересује да ли ће та оставка довести до преко потребних суштинских промена у систему образовања, или је посреди само кадровски потез како би се смањио оправдани гнев јавности због последњих трагичних догађаја у друштву, који су указали и на катастрофално стање у српској просвети.
Миљанић је указала на то да се Србија деценијама уназад суочава са разарањем система вредности, са процесима планског и смишљеног развлашћивања улоге родитеља и учитеља у друштву, који су довели до ерозије морала и суноврата целокупног просветног система у земљи.
„Чујемо како представници власти ових дана говоре о потреби разоружавања Србије, а чињеница је да су у нашем друштву данас највише разоружани управо родитељи и наставници“, рекла је Миљанић.
Она је нагласила да Заветници као одговорна и државотворна политичка странка сматрају да је потребно избећи било какву политизацију ове теме јер није време за прикупљање јефитиних политичких поена.
„У овим тренцуцима потребно је инсистирати на проналажењу начина како да повратимо сигурност деци и њиховим родитељима и обновимо поверење грађана у друштвене институције“, истакла је Миљанић, додајући да је приоритетна обавеза државе да заштити најмлађе генерације од мегаломаније, материјализма, деструкције и девијације, као и од неконтролисане дигитализације и виртуелизације.
Као посебно важно народна посланица нагласила је да су решења која предлажу Заветници усмерена пре свега на бављење узроцима, а не последицама.
„Зато је наша странка припремила платформу са читавим низом стратешких и одрживих мера како би се изборили са трагичном спиралом насиља која нас је погодила“, казала је Миљанић.
Она је, између осталог, предложила израду свеобухватне Националне стратегије за обнову традиционалних вредности, улоге породице у друштву и разореног образовног система.
„Сматрамо да је најважније да у овом часу сви пођемо од себе, и зато је прва мера коју износимо усвајање платформе која ће допринети томе да вратимо углед Народној скупштини, у којој се доносе најважније одлуке из области просвете и безбедности, које треба да сузбијају насиље у друштву“, поручила је Миљанић.
Она је зато позвала на потписивање заједничке Декларације свих парламентарних странака, којом ће се сви учесници у парламентарном животу обавезати на доследно поштовање Кодекса понашања народних посланика, као и већег степена пристојности у међусобном дискурсу.
„Такође, сматрамо да је неопходно што пре сазвати седницу Народне скупштине, којој би требало да присуствују сви чланови Владе, али и стручњаци из свих релевантних области као и представници традиционалних верских заједница, на којој бисмо заједнички сагледали ситуацију у земљи и размотрили мере за превазилажење кризе у којој смо се као друштво нашли.“ – закључила је Миљанић.
Као неке од кључних мера народна посланица Заветника истакла је и следеће:
1. Јачање улоге васпитања на свим нивоима, обнова ауторитета наставника и просветних радника, враћање поштовања према учитељима, наставницима и професорима, укључујући и повећање њихових плата и враћање овлашћења која су раније имали.
2. Измена законских решења која смо прихватили под притиском западних земаља у процесу усклађивања са њиховим вредносним и образовним моделима. Неконтролисаном применом концепта заштите људских и дечијих права, одузели смо родитељима и наставницима васпитну улогу.
3. Ради одржавања психофизичког здравља деце треба повећати фонд часова физичког васпитања и организовања школа у природи уз већа финансијска улагања државе у те активности.
4. Веће учешће надлежних институција и школа у организовању екскурзија, одлазака у музеје, позоришта, верске и друге објекте, који на афирмативан и позитиван начин код деце подстичу неговање породичних вредности, културе, заједништва и родољубља.
5. Уклањање ријалити програма, као и садржаја који промовишу насиље са националних фреквенција и њихово премештање искључиво на плаћене канале, уз забрану пуштања таквих садржаја у ударним терминима.
6. Значајно ограничавање емитовања медијских садржаја, који спадају у рубрику „црна хроника“, на свим телевизијским станицама и у свим електронским и штампаним медијима.
7. Подизање свести родитеља о сигурном коришћењу интернета и организовање њихове обуке како да науче децу да на безбедан и квалитетан начин користе интернет.
8. Забрана коришћења мобилних телефона током трајања наставе.
9. Враћање служења обавезног војног рока, који је, не само подизао одбрамбене капацитете земље, већ и позитивно утицао на морал и свест младих људи, јачајући позитивне и родољубиве вредности друштва.